While Guthix sleeps

Obtížnost : těžké

Délka : hodně dlouhé

Požadavky :

 1. Defender of Varrock
 2. Dream mentor
 3. Hand in the sand
 4. King's Ransom
 5. Legend quest
 6. Mourning's Ends Part 2
 7. Path of Glouphrie
 8. Recipe for Disaster - celé
 9. Summer's End
 10. Swan song
 11. Tears of guthix
 12. Zogre flesh eater

 13. 23 Summoning
 14. 55 Hunter
 15. 60 Thieving
 16. 65 Defence
 17. 65 Farming
 18. 65 Herblore
 19. 75 Magic
 20. 270 quest poitns
 21. Přístup do Warriors' Guild
 22. Alespoň jeden vyhraný souboj s Borkem v minihře Hunt for Surok

Nezbytné věci :

 1. Lantern lens - čočka vyrobená z molten glass
 2. Sapphire lantern z questu Tears of guthix
 3. Uncharged orb - neočarovaná hlavice ke kouzelnické holi vyrobená z molten glass
 4. Charcoal
 5. Papyrus
 6. Ring of charos nebo 5.000 Gp
 7. Axe - sekera na dřevo
 8. Knife
 9. Spade
 10. Seed dibber
 11. Snapdragon seed nebo peníze na nákup v průběhu questu
 12. Teleporty do všech koutů RS
 13. Log - libovolný kus dřeva na podpal
 14. Iron chainbody
 15. Bronze med helm
 16. Runy - pro deaktivaci zámku dveří v počtu 5+ (air, fire, earth, water a mind) a speciální teleport (law+death)

Doporučené věci :

 1. Jídlo - monkfish+
 2. Potiony - s-set/prayer/s-restore/sara brew/antipoison

Odměna :

 1. 5 quest point
 2. 4 x 100.000 exp pro skill 65+ (lze investovat kdykoliv po skončení questu)
 3. 5.000 Gp
 4. Materiál pro výrobu Dragon platebody. Na výrobu je prý potřeba více těchto kousků + vysoký smithing lvl

U tohoto questu je možné použít prostředky pro dočasné zvýšení levelů, ale narozdíl od většiny jiných kde to stačí až v průběhu plnění, tak zde musíte mít staty na požadované úrovni při prvním dialogu v Legend guildě. Toto jsem se dozvěděl až když jsem začínal quest s Bigplastem. Pro úvodní dialog jsem musel najednou zvýšit Hunter+5 , Herblore+5 , farming+3 a magic+4 , ale to byl naprosto šílený nápad. Spoléhat na spici stew +5 chce velkou dávku trpělivosti a dostatek koření.

Během questu by to nebyl takový problém. Prostě bych míchal stew tak dlouho dokud by se to nepovedlo. To už jsem jednou dělal u Fairy tale part 2 při míchání magic essence potionu. Bouhužel dalším chybějícím požadavkem byl hunter a 5 bodů lze doplnit jen koupelí v lázních (dává +7) Po koupeli jsem měl 2 body navíc a to jsou maximálně 2 minuty času. Během této doby jsem se musel dostat do Legend guildy (cca 45 sec) namíchat spicy stew (+5 herblore) , a pak si loknout magic potionu (+4 magic) , sníst garden pie (+3 farm) a začít dialog. Celkem jsem z lázní do guildy běžel 4x. Během questu jsem už jiné podpůrné prostředky myslím nepotřeboval. 1. V bance si vemte nějakou zbraň pro poražení 2x Assassin (38 lvl) , teleporty do Faladoru, Varrocku a jděte dovnitř Legends guildy. Promluvte s Radimus Erklem (" Yes, I'm interested, where do I report ? ") , (" Okay, thanks ") a dozvíte se heslo Our friend in common places great faith in totems 2. Odcestujte do Taverley, promluvte s Ivy Sophista a když se prokážte heslem (" Our friend in common places great faith in totems ") , pošle Vás do druhého patra. 3. V patře si promluvte s Thaerisk Cemphierem, ale než stihnete vše probrat, budete napadeni dvojicí Assassin (38 lvl) které musíte zlikvidovat. 4. Po souboji znovu promluvte s Thaeriskem a musíte dosáhnout toho, aby Vás poslal za knihovníkem ve Varrocku. Dialogů je tu na výběr spoustu, ale mělo by stačit vybrat ty z následujícího seznamu. Pak si zkontrolujte průběh questu.

  1. Whats efforts are you making against Lucien ?
  2. What are our options?
  3. What do you need me to do ?
  4. Okay, thanks


 5. Odcestujte do Varrocku a v zámecké knihovně si promluvte s Reldem (" Talk about Lucien and Movario ") a zeptejte se ho kde najdete Movaria (" Where does Movario live? ") a rozhovor ukončete (" Okay, thanks "). Jukněte zda-li je v quest deníku to samé jako na obrázku a pak můžete odcestovat do libovolné banky. 6. V bance si vemte sekeru na dřevo, knife, ring of charos (kdo nemá, tak 5.000 Gp) , teleporty do Ardougne, Yanille (watchtower) a poblíž Feldip hills.

 7. Odcestujte do hunter zóny poblíž Feldip Hills a promluvte s Hunting expertem. Dozvíte se jak chytit zvíře jménem broav a také dostanete mort myre fungus jako návnadu.

  1. A creature to help track down a person
  2. What do I do once I've caught a broav ?
  3. How can I catch a wild broav ?
  4. Okay, thanks
 8. Pár kroků na západ najdete past (pit trap) a pomocí sekery si obstarejte jeden kousek dřeva pro stavbu pasti. Nejprve postavte past (trap pit - pořebujete knife) a pak na ni použijte houbu (fungus -> pit trap) Po chvilce by se mělo objevit zvíře podebné divočáku a chytit se do pasti. Pak již stačí past prohledat (dismantle collapsed trap) a máte ho v inventáři. Pokud se to nepovede napoprvé, budete si muset sehnat novou houbu, ale nikde jsem se nedočetl že by se to mohlo stát. 9. Pokecejte s Huntig expertem (" A creature to help track down a person ") a dostane se Vám krátkého školení jak zvíře použít pro stopování. 10. Odcestujte do domku mezi Fight arenou a Tree Gnome village. Promluvte s Khazard launderer (" Do you know someone called Movario ? ") , (" -charm- Tell me all you know about Movario ") a dostanete kus špinavého oblečení - dirty laundry. Pokud nemáte ring of charos, prý se dá uplatit za 5.000 Gp (use coins - nevyzkoušeno) Pak si jděte do banky pro zásoby. 11. V bance si vemte runy v počtu 1+ , ale doporučuji tak 5+ od každé (air, fire, water, earth a mind) , broav (divočáka) dirty laundry (špinavé prádlo) , antipoison, jednodotykový teleport + jeden poblíž Taverley, nějakou zbroj + jídlo pro pohyb mezi Elite Khazard Guardy (95 lvl) a běžte do severo-západní části Battlefield. Zde přelezte rozbouranou zeď (climb-over crumbled wall) U stolu dropněte broava na zem tak, aby byl hned v sousedství stolu. Pak na něj použijte dirty laundry (use...) Je-li v dostatečné blízkosti, vyčenichá tajný vchod. 12. Divočáka seberte a prohledejte stůl (search broken table - přístupné po správném použití broava) , otevřete tajný vchod (open trapdoor table) a slezte dolu (climb-into trapdoor)


  Mapa bude později (možná)


 13. Od vstupu jděte přes dveře na západ a na první křižovatce se dejte severním směrem. Cesta se otočí o 180 stupňu a na konci slezte po schdišti dolu (clim-down stairs) 14. Zde ani v dalších částech až do doby než to bude napsáno není možné používat teleport. Zkusil jsem runy i ectophial a pravděpodobně nepochodíte ani s jiným typem teleportu. Proti schodišti najdete dveře které neotevírejte jinak budete otráveni a pustí se do Vás 3 Guardi !!! Nejprve je prohledejte (search old battered door) a uvidíte stejný nápis jako na obrázku. 15. Vlevo nahoře uvidíte 5 symbolů a každý z nich značí jednu ze základních run. Tento klíč by mel být pro všechny stejný. Ve slově PROHIBITED bude jedno náhodně vybrané písmeno nahrazeno symbolem. V mém případě to bylo " H " a podle barevně vyznačeného klíče použijte na dveře příslušnou runu (v mém případě earth) Pokud vložíte správnou runu, v chat okně by měla být informace The runes slides into the slot...

  Potom opět prohledejte dveře (search old battered door) a nejprve odklikněte informaci o pasti a pak ji zkuste deaktivovat (" Yes, I'm an awesome thief...") Tím by měla být past odstraněna a Vy můžete vstoupit do další místnosti (open old battered door) 16. V této místnosti je několik knihoven propojeno kabely a v jižní části najdete oplocené schodiště které je v tuto chvíli pod proudem a pokud se ho budete snažit otevřít, dostanete zranění kolem 35 Hp. Nejprve musíte knihovny postupně prohledat (search bookcase) a všechny dráty vypnout. Některé knihovny mají i několik voleb/částí s možností (search) a vypadalo to že se to musí dělat v určitém pořadí. Správně deaktivovaný kabel změní barvu a v chat okně se objeví "cvaknutí" - CLICK. Úplná deaktivace systému je oznámena také v chat okně větou: Click! Chherrkizzz. You hear a locking... Pak můžete otevřít klec u schodů (open gate) , deaktivovat past (search spiral staircase) a vylézt do dalšího patra (climb-up...) 17. V pracovně prohledejte stůl (search desk) a najdete poznámkový sešit. Vedle stolu seberte odpadkový koš (pick-up waste-paper basket) , v inventáři ho prohledejte (search) a získáte ruby key. 18. V západní části prohledejte knihovnu , dialog odklikněte a pak na ni použijte nalezený klíč (use...) V sever-západním rohu se objeví schodiště po kterém vyjděto do dalšího patra. 19. U východní stěny prohledejte postel (search bed) a pak na ni použijte ruby key (use...) Znovu prohledejte a deaktivujte past (" Yes, I'll attempt it ") Po odstavení pasti (chat okno: You disarm the trap) truhlu otevřete (open) , prohledejte (search) a v inventáři budete mít další sešit a dvě poloviny klíče. 20. Sejděte po schodech až mezi knihovny s kabely a ve východní části prohledejte obraz (search painting) , pak ho posuňte na stranu (" Yes, I'll flip the catch...") a vejděte do malé místnosti (cross-over broken wall) 21. Prohlédněte si teploměr (look-at thermometer) a zjistíte aktuální teplotu. V mém případě to bylo 30. Teď se podívejte na vlastní váhu (u mě 32) a odečtením hodnoty z teploměru získáte náhodné číslo (32-30=2) . Prý může být tato rovnice i rovna nule. V tom případě následující postup se závažíčky můžete vypustit.

 22. U jižní stěny leží hromada závaží (take pile) a z ní si vemte tolik, aby součet dal hodnotu která Vám vyšla . Na výběr máte 1, 2 a 5 kg závaží. V případě že nemáte místo na nabrání a něco vyhazujete, musíte znovu překontolovat svoji váhu !!!. Já vyhodil jednoho sharka a váha mi klesla i 1 kg. 23. Vyjděte do patra s pracovním stolem a vedle něj použijte závaží na podstavec (use... -> statue) Potom jděte do východních dveří (open door) a pokud byla položena na podstavec správná váha, projdete bezpečně na druhou stranu mezi Elite Khazard Guardy (95 lvl) odkud už se můžete teleportovat pryč nebo utéct východním směrem. V případě špatného váhového součtu skončíte taky na druhé straně, ale otráveni, ve vězení a bez důležitých sešitů které musíte donést do Taverley. Ty pak najdete na stejných místech (stůl a truhla pod postelí - pasti už zůstanou deaktivované)

 24. Pokud jste úspěšně opustili základu a máte oba sešity, odcestujte do Taverley a v 1. patře si promluvte s Thaeriskem. Poté co si prohledne zápisky se zeptejte co máte dělat dál (" What should I do now? ") a pošle Vás do McGrubor's wood západně od Seers village. Pokud ne, proberte i jiná témata. 25. Cestou si v bance vemte věci pro souboj s 2x 88 lvl teleporty do Faladoru (2x) + Draynor village a běžte do McGrubor's wood kde nejprve uvidíte animaci. Potom zlikvidujte 2 Mercenary axeman (88 lvl) a následně si promluvte s wounded guardianem který Vás pošle za Idrií. 26. Vraťte se do Seers a v hospodě vylezte do 1. patra kde si promluvte s Idrií. Je možné, že průběh dialogu bude rozdílný podle toho jakou cestou jste se vydali v questu Temple of Ikov, ale v obou případech dosáhnete toho, že Vás pošle do Faladoru.

  1. You don't understand: I want to work with you do defeat Lucien!
  2. Yes! I swear on Armandyl's wrath that I am not working for lucien!
  3. How can I get to Lucien?
 27. Nejdříve se vydejte za Sir Tiffy Cashienem do parku, pokecejte (" While Guthix sleeps ") a pak běžte do banky. 28. V bance si vemte peníze na nákup pink dye (20 Gp) , snapdragon seed (nebo peníze), lantern lens (čočka) , seed dibber, teleport do Faladoru a v zámku si promluvte s Akrisae. Do rozhovoru se přidají další a po ukončení dialogu (" Okay, thanks ") dostanete nový teleorb. 29. Vydejte se do Draynor village a zde musíte obdržený orb umístnit jednomu Shady strangers do kapsy (use teleorb -> ...) Je jich tu několik a pozice budou náhodné. Postupně zkuste všechny než se Vám to povede. 30. Pak se vraťte do zámku a promluvte s Akrisae. Po chvilce se jim povede pomocí Vámi umístněného teleorbu dostat Shady strangera do cely. V následné animaci mu zkusí dát sérum pravdy, ale to se nepovede. 31. Promluvte s Thaeriskem a kdo má místo snapdragon seed pouze peníze, tak si u něj jedno kupte. Měl jsem vlastní, ale měl by stačit dialog (" Could you help me get a snapdragon seed? "). Pokud máte lantern lens, snapdragon seed a 20 Gp, můžete se nechat teleportovat do Port Sarim (" Can you teleport me to Port Sarim, please ? ") 32. V severo-západní části si promluvte s Betty (" Talk to betty about pink dye ") a za 20 Gp si kupte jednu lahvičku (" Yes please ") Pak s ní znovu promluvte (" ... While Guthix sleeps ") , položí Vám snapdragon seed na stůl a řekněte si o jednu lahvičku séra (" Yes, please can I have...") 33. Obarvěte čočku růžovou barvou (lantern -> pink dye), stoupněte si do dveří a posviťte na stůl (rose lens -> counter) Semínko trochu vyroste a pak ho seberte (search counter) 34. Jděte zpět na zámek, promluvte s Thaeriskem (" I have an enriched...") , (" Okay, thanks ") a dozvíte kde semínko zasadit. 35. Máte-li u sebe seed dibber, jděte do západní věže a vylezte po schodech až nahoru. Zde zasaďte semínko a vraťte se zpět. 36. Promluvte s Idrií (" Okay, thanks ") a dostanete za úkol oběhnout 4 osoby (v libovolném pořadí) které by Vám mohli pomoc najít a zastavit Luciena. Dialogy to jsou přímočaré a u slayer master začínejte volbou (" Recruit...") Pro tuto a následující část doporučuji Oo'glog solnou lázeň pro neomezený běh nebo jiný zdroj energie.

  1. Hazelmere - východně od Yanille
  2. Duradel - Shilo village slayer master
  3. Mazchna - Canfis slayer master
  4. Turael - Burthorpe slayer master
 37. Až všechny osoby oběhnete, jděte do banky a vemte si charcoal, papyrus, truth serum od Betty a jděte do nejvyššího patra západní věže Faladorského zámku kde si utrhněte vzrostlý snapdragon. Ten přidejte do séra a získáte super truth serum. 38. Jděte za vězněm do cely v přízemí a použijte na něj super truth sérum (use...) V dialogu jsem postupně vybral první 2 nabídky, ale mělo by stačit jen ta druhá - (" Drink this serum or I'll run you trough like the dog you are! ") a po ní serum vypil. Pak pomocí charcoal + papyrusu získáte náčrtek. 39. Vyjděte z cely ven, promluvte s Idrií a ukažte jí náčrtek. Ta Vám dá seznam dalších 4 osob které bude potřeba oběhnou a získat jejich služby.

  1. Cyrisus - přístupný pouze přes lunar kouzlo NPC contact (1 astral, 1 cosmic a 2 air)
  2. Sloane - 1. patro v severní části Warrior's guild
  3. Harrallak - velká vstupní hala přízemí Warrior's guild
  4. Ghommal - u dveří do Warrior's guild
 40. Promluvte s Akrisae a dozvíte se že Dark Squal byl spatřen v Black knights' fortress. 41. V bance si vemte výbavu pro souboj se třemi Elite black knight (138 lvl) kteří používají v úvodu souboje prayer protect podle toho jakým stylem na ně útočíte. Vždy máte jen několik vteřin na to použít opačný styl a pak ho zase přepnou. Po nějakem čase ho již nepoužívají, ale čekat na to pouze s jedním druhem útoku by se nemuselo vyplatit, a ani nevím jestli to jde. Proto jsem s sebou měl melee výbavu + runy na 150 fire blastů (150 death, 750 firea 600 air - ) a celkem jsem spotřeboval asi 65 kouzel.

  Vzal jsem si full black, ring of life, jeden super-set, 3 prayer restore, runy na fire blast + očarování orbu (3 cosmic a 30 air), uncharged orb, ectophial a iron chain + bronze medium helm pro vpuštění do Black knights' fortress. Na vypínání prayeru u nepřátel se prý hodí ancient mace z questů o cave goblinech

 42. Nasaďte si iron chain + bronze medium helm a vstupte do Black knights' fortress. Naproti projděte zdí (push wall) a slezte dolu do malé místnosti. 43. U východní zdi si stoupněte mezi krabice a prohledejte podlahu (search tile) Potom na ni zakouzlete kouzlo pro nabíjení orbů (cast charge ... orb -> tile) a tím si trvale otevřete cestu do multicombat dungeonu. Nejprve si přečtěte následující odstavec a prohlédněte mapu, ať zbytečně nebloudíte jako já. 44. V tomto dungeonu si musíte opatřit 3 části elite black brnění které prý padá jen z Elite Black Knight (138 lvl) Zde jich je několik i v přední části, ale vzhledem k multicombat zóně bude lepší proběhnout na konec a tam je v klidu zlikvidovat bez přitomnosti ostatních monster. Cestou musíte přeskočit přes západní most (jump-to rope bridge - kliknount na doskokovou stranu) , dále vylézt na zvýšené podlaží (climb-up wall) a pak přeskočit barikádu (jump-over barricade) a dojděte až ke trojici dveří.

  S Bigplastem jsem brnění získal nad zvýšeném podlaží (climb-up wall) Zde jsem měl tři Elite Black Knight (138 lvl) bez mágů a rangers. Jen si hlídejte prayer.

 45. V této části postupně zlikvidujte 3 Elite Black Knight (138 lvl) a získáte speciální helmu, platebody a platelegs. U dvou z nich nikdo nebyl, ale tomu poslednímu dělal společnost jeden Dark mage (79 lvl) a to bylo hodně nepříjemné. Odlákat se mi ho nepovedlo, ale podle informací je možné získat věci i z toho samého knighta (počkat na respawn) 46. Získané věci si oblečte na sebe a od teď bude mít od všech monster v tomto dungeonu klid. Projděte severními dveřmi do další části a pro obstarání dalších věcí budete potřebovat 7 volných míst v inventáři. V severní části prohledejte key rack a získáte klíč. Na stole (search desk) restore potion + lobstera (oboje si nechte) a ve skříni najdete (open/search wardobe) další sadu brnění (helm, legs, plate) Nakonec prohledejte stůl v jižní části nejblíže vchodu a najdete strange teleorb. 47. Vraťte se zpět (open solid black door) a jděte do východní části kde jsou cely. Máte-li s sebou nějaké zvíře/nosiče atd..., tak v další fázi nesmí být na zemi. Otevřete tu nejsevernější celu (open cell door) a opatrně dejte (use...) Silifovi lobstera a restore potion. Až se probere tak se ho zeptejte jestli má nějaký plán (" Do you have a plan? ") a nakonec si vezme druhou sadu brnění. 48. Pokecejte ještě jednou a spolu jděte do severní části a proděte dveřmi. Jděte podél jižní zdi a měl by začít další rozhovor. Na jeho konci dostanete další teleorb a pak ještě prohledejte skříň (open/search) ve které najdete Dagon'hai 3-dílnou róbu. Jestli rozhovor nezčne sám, promluvte s ním u mapy na jižní stěně. 49. Připravte si jednodotykový teleport a dejte orb od Silifa postavě jménem Dark Squall (use teleorb...) Ten Vás při tom nachytá a po chvilce v něm poznáte Suroka. Hned jak na Vás pošle stráže se pakujte pomocí teleportu pryč. 50. V bance si vemte na sebe Dagon'hai róbu a do inventáře teleport do Faladoru, death + law runu pro speciální teleport, strange teleorb a jděte do Falador zámku. Promluvte s Akrisae (" Okay, thanks ") Pak si vlezte do cely a budete teleportováni zpět do severní části základny. Místo Vás bude v cele překvapený Surok 51. V severo-východní části vylezte po žebříku do malé místnosti a stoupněte si doprostřed na vyobrazený symbol. Použijte strange teleorb (activate - potřeba law+death runy) a budete teleportování severně od God wars dungeonu. 52. Odklikněte dialog s Elite Black Knightem a jděte severo-východním směrem. Dokud máte na sobě róbu, nic Vám nehrozí (zatím). V místech jako na obrázku vylezte na svah. 53. Pak najděte na chrámu volbu (jump-to ledge) a skočte na střechu. Zkuste si nyní natrénovat cestu zpět na svah (jump-to snow rock), protože zde není možno použít teleport (jste 38 lvl wilderness) a za už chvilku nebude bezpečnné se zde zdržovat. 54. Po nacvičení úniku jděte na východní část střechy a uvidíte dlouhou animaci. Luciena už poznáte jen podle jména a Vámi pracně sehnaná skupina pomocníků bude přemožena. Kromě toho budete odhaleni a proto ihned po skončení animace běžte pryč na svah (jump-to snow rock) 55. Odcestujte do Faladoru a informujte Idrii. Dostanete další instrukce a potom běžte k bankovní truhle v kuchyni zámku Lumbridge, kde si doplníte zásoby. 56. V bance si vemte sapphire lantern (zapálenou modrou lucernu) , tinderbox (pro případ zhasnutí) , Dagon'hai robu (mějte na sobě) a 1 prayer potion pro plnění druidic pouchu (ten najdete později) + doplněný prayer lvl. Pro urychlení této části doporučuji i zdroj energie (10 energy stačilo). Nic jiného si neberte, protože budete potřebovat nějaké volné místo (přibližně 9) a v jednu chvíli nebude možné mít s sebou ani kočku/summon/pet

 57. V jiho-východním rohu kuchyně projděte do tunelu (squeeze) , pokračujte průchodem v jižní části a jděte dále jižním směrem až k Big frog kde přeskočte kameny. Nakonec projděte tunelem (enter tunnel) do další části kde létají light creatures - část dungeonu Tears of Guthix.

 58. Promluvte s Moraviem (" I am Surok, Lucien has sent me...") , (" Hmm, I'll have a thing about it ") a dozvíte se něco o Stone of Jas. 59. Použijte lucernu na jednu creaturu (use saphire lantern -> light creature) , zvolte (" Into the chasm ") a pomalu se snesete do nové části. 60. Z tří pozůstatků kostlivců poblíž (search skeletal remains) si obstarejte chisel, hammer, druidic pouch, silver sickle a spade. 61. Nyní si musíte opatřit 4 různé orby. Dva z nich (fire + earth) musíte nejprve najít v zemi (use spade -> rock) , potom prozkoumat (look-at rocks) a tak zjistíte že jde o brazier. Ten prohledejte (search brazier) a pak na něj použijte dláto (use chisel...) 62. Další dva orby (water + air) jdou získat rychleji. V jižní části jsou brazier vidět normálně a stačí na ně použít dlátko. 63. U jižní zdi poblíž žebříků najdete 3 jeskyně vypadající jako lebky. Každá má vedle vstupu otvor pro vložení orbu. Samozřejmě musíte použít správný typ a ten zjistíte volbou (examine recessed block) Po vložení správného orbu dostanete key ve tvaru kostky stejné hodnoty jako měl orb. Po získání 3 kostek vylezte po žebříku nahoru přes mezipatro ke 4. jeskyni. 64. Nahoře použijte stejným způsobem poslední orb a máte-li 4 key "kostky" , jděte zpět přes mezipatro dolu. Uvolněte si obě ruce a jestli máte s sebou nějakou bestii, tak se ji zbavte. Pak vlezte do jedné ze 3 jeskyní (enter skull nose cavity) a dolezte po kolenou až na konec. Tam prohlédněte dveře (examine door lock) a v chat okně se dozvíte jaký key do nich pasuje. Vložte správný klíč, vylezte ven a opakujte v dalších 2 jeskyních. 65. S posledním klíčem jděte do 2. patra a dejte ho vedle toho který již v lebce je (use ...key -> recessed block) Po správném vložení všech klíčů prohledejte kamennou kostku naproti (search stone cube) a v lebce se objeví nový vstup do kterého vlezte (climb-through cave opening) 66. V tomto dungeonu najdete na koncích chodeb 8 náhodně generovaných oltářů které bude potřeba aktivovat pro získání 8-mi "klíčů". Ty otevřou velkou bránu blokující přístupovou cestu do jižní části. Nejprve dojděte k libovolným kořenům a srpem na nich vyčarujte kytky stejným způsobem jako v bažinách mort myre fungi (cast bloom) Pouch se dá plnit pouze pokud máte 3 a více kytek (fill druid pouch) a po jednom naplnění jsem měl 9 nábojů. To mi k úspěšnému dokončení stačilo. 67. Druidic pouch použijte na kolem poletující duchy - žluté tečky na minimapě (druid pouch -> druid spirit) a poté co se Vám ukáží a poděkují, tak zmizí a zůstanou po nich věci na přípravu potionů (herb+přísada - bez vial) U některých přísad je primární volba "eat" , tak si dávejte pozor, ať o ně nepřídete. Také neosvobozujte více duchů, než kolik uneste herbů+přísad. Chybějící osvobodíte až budete mít volno v inventáři. 68. Zajděte k libovolnému oltáři a prohlédněte si sochu která na něm stojí (examine statue) V chat okně se dozvíte o jaký druh jde. Pak musíte na misku položit takový herb + přísadu (use ... -> statue) ze které se vyrábí příslušný potion jaký socha reprezentuje. Na obrázku vidíte oltář a po prohledání sochy obdržíte v chat okně informaci: This statue appears to depict energy. V tomto případě jsem použil na sochu avantoe + mort myre fungi. Po umístnění správné kombinace se socha začne hýbat a v inventáři budete mít dolmen. 69. Získané dolmeny postupně dávejte na velký stůl uprostřed místnosti (dolmen -> stone table) Já je tam vkládal postupně vždy když jsem šel kolem abych si uvolnil místo v inventu. Po vložení posledního se otevřou velké dveře. Nastal čas připravit se pro finálový souboj. 70. Na závěrečný souboj jsem měl univerzální výbavu, protože Balance Elemental (454 lvl) používá všechny 3 druhy útoku s účinností do 35 Hp a také snižuje všechny staty, proto si vemte s-restore místo normálního prayer potionu. Jako zbraň jsem použil D-scimmy a i když jsem měl combat bez summoningu pouze 87, šlo to celkem dobře. Do inventáře jsem si vzal ectophial pro případ nouze, 1 super set, sara brew + s-restore, 100 libovolných útočných kouzel, saphire lantern a zbytek inventáře jsem vyplnil sharky. Také vřele doporučuji nějakého "summon nosiče". Měl jsem s sebou terrorbirda a do něj jsem dal 12 sharků.

  Jestli nemáte nosiče, vemte si jinou, co nejlepší bestii, protože v mém případě sehrál terrorbird při souboji klíčovou úlohu. Kromě jídla které jsem měl při ruce totiž odvracel pozornost Balance Elementala který z poloviny času útočil na něj a tak jsem neschytal všechny jeho rány. Bez nosiče a možnosti doplnit si jídlo bych to asi na poprvé nedal. Pokud máte rychlé reakce, můžete zkusit přepínat prayer protect podle jeho útoku, ale já měl po celou dobu zapnutý pouze magic protect a s tím jsem si vystačil. Celkem jsem potřeboval asi 15 sharků.

  S Bigplastem (85 combat) jsem zkoušel přepínat prayer, a spotřeba sharků byla kolem 8-mi kusů. Zřetelně signalizuje jaký útok bude následovat a dá se to stíhat.

 71. Vraťte se zpět k velkým dveřím a pokračujte chodbou do jižní části. Uprostřed místnosti prohledejte mysterious stone (search) a jste-li připraveni na souboj, potvrďte (" Yes, I need to investigate...") Po chilce na Vás vyrukuje Balance Elemental (454 lvl) 72. Po souboji prohledejte mysterious stone ještě jednou, a poté budete mít všechny základní bojové dovednosti včetně zdraví na hodnotě 255. 73. Promluvte s Movariem a postupně vyberte všechny možnosti. Vybrané dialogy se budou šktrat a nakonec se objeví Lucien. 74. S Lucienem také proberte všechna dostupná témata, ale Vaše výhružky ho začnou nudit a přivolá si 2 pomocníky. Mezitím se Movario i Darve teleportují pryč a naopak na pomoc se dostaví Idria s několika pomocníky. 75. V následujícím souboji budete mít za protivníky 2x Tormented demony (450 lvl) , ale vzhledem k Vašim dočasným schopnostem (all 255 lvl) je jen otázkou času kdy je porazíte. Dávali mi sice dost čato hity 10+ , ale se zásobou 255 Hp snad ani nejde umřít. Prayer jsem zapínat nemusel a obnova Hp byla dostatečně rychlá. Jen si dávejte pozor, jaký prayer zrovna používají, ať do nich nemlátíte zbytečně. Celkem jsem na ně potřeboval při střídání melee a magic stylu asi 7 minut. 76. Promluvte s Idrií a nechte se teleportovat do Faladorského zámku (" Yes, a teleport out of here...") Zde si promluvte ještě jednou a quest je u konce. 4x 100.000 Exp můžete investovat i do jednoho skillu, nebo nechat v zásobě a vybrat až budete potřebovat.Návod sepsal a mnoho štěstí při plnění přeje Plastick2.

Nahoru