Mourning's Ends Part 1

Obtížnost : střední

Délka : střední

Požadavky :

 1. Sheep Herder
 2. Roving elves
 3. Big chompy bird hunting
 4. 60 Ranged
 5. 50 Thieving

Nezbytné věci :

 1. Magic logs
 2. Bucket of water - kýbl s vodou
 3. Feather - pírko stačí jen jedno a barevné nemám vyzkoušené
 4. Soft leather - opracovaná cow hide
 5. 2 silk - hedvábí seženete na tržišti v Ardougne a možná i ve Varrock u náměstí.
 6. Bear fur - hnědá medvědí kůže
 7. Ogre bellows - měch na nafukování žab (big chompy quest)
 8. Peníze na dopravu a nákup dye (barvy)
 9. Premade t'd crunch - koláčky koupíte u Gnome Waiter v severo-západní části Grand tree (stejné patro jako jsou banky) a kupte si raději 2-3 kusy.
 10. Coal - podle zkušeností s destilací v questu Regicide. Pokud máte podle dopručení jeden barrel of naphtha schovaný, tak uhlí nepotřebujete.

Doporučené věci :

 1. (S)antipoison
 2. Stats restore potion (3) - stačí obyčejný na doplnění bojových statů po souboji.
 3. Teleporty poblíž Taverley (Falador, balón, game necklace) , Castle wars (dueling nebo Yanille), Ardougne, poblíž Rimmington (home portál, glory...)
 4. Jídlo

Výbava: Nejlepší je lukostřecká pro jeden souboj se zrádným Mourners (11 lvl)

Odměna :

 1. 2 quest point
 2. 25.000 exp Thieving
 3. 25.000 exp Hitpoints
 4. Elf crystal pro používání teleportu do Lletye (dostanete hned při startu)


  mapa bude pozdeji.


 1. V bance si vemte věci na cestování po Isafdaru a přepravte se do Tyras camp. Nemáte-li v bance barel nafty, tak si ve vesnici vemte u stanu jeden prázdný barel a běžte ho naplnit dehtem (barel -> tar) jižně od stopaře kterého znáte z regicide questu (viz mapa) . Pokud máte jeden plný barel schovaný v bance tak jděte rovnou začít quest.

 2. Běžte za Eluned která táboří spolu s Yslwyn na dvou střídajících se místech (roving elves quest). Tábořiště u Tyras campu je dostupnější (charter ship) a pokud je tam neuvidíte, počkejte a určitě se objeví (vyzkoušeno)

 3. Promluvte s Eluned (" Yes, I should go see him now ") a budete odvedeni do města Lletya 4. Hned jak se objevíte ve mestě, dostanete teleportační elf crystal na 4 použití se kterým je již cestování do této části světa jednoduché. Nakonec se Eluned vrátí ke svému tábořišti.

  Tyto 4 teleporty stačí na celý tento quest i na 2.pokračování, ale kdykoliv si ho můžete nechat nabít. Stačí vyhledat Eluned a promluvit s ní o dobíjení. Cena nabití je cca 700 Gp a jeho kapacita se při prvním nabití o jeden teleport sníží - elf crystal (3). Další nabíjení už je vždy na tuto kapacitu.

  Zabíjením Elf warriorů (108 lvl) si můžete opatřit další crystaly a nechat si je nabít. Jejich počet není omezen a možná je budou dropovat až po skončení questu. Já jich měl s druhou postavou dohromady přes 20, protože Elfy můžete dostat od Slayera jako úkol. Taky tento krystal využijete při jiných questech , PK nebo při Clue ve wildu (max 20 lvl) jako "jednodotykový" teleport a v případě smrti je lepší přijít o jeden z krystalů než o jediný ectophial.

 5. Eluned opustí venici, tak si promluvte s Arianwyn. Za úkol budete mít zjistit proč se pohybují v severní části za lesem Mourners. 6. V bance kterou najdete hned vedle si vemte věci na souboj s Mourners (11 lvl) , ale nedejte se zmást. V momentě útoku Vám zredukuje bojové staty včetně HP asi na 1/4. Mě zbylo cca 20 HP a s tím už musíte dávat pozor. Proto si vemte restore potion na obnovení skillů a jídlo pro doplnění HP. Jinak nemá velké hity.

  Údajně tam je i bezpečné místo pro boj z dálky, ale to jsem nenašel. Opět pozor, protože ani toto místo Vás neuchrání proti redkukci skillů. Také jsem si všiml že při kontaktním způsobu boje se staty po použití restore potionu opět vrátí na 1/4. Každopádně i s 20 HP a použití ranged to jde dobře, protože schytá pár střel než k Vám dojde a po chvilce je po něm. Po boji musíte mít 7 volných míst na sebrání věcí a také si vemte teleport do libovolné banky (dueling...) Elf crystal si ponechejte v bance pro případ že nějakým nedopatřením umřete.

  Kdo jde jako Mage, může mít problém jako já. Po celou dobu jsem měl magic lvl snížen na 20 a tak jsem ho musel utlouct holí.

 7. Z vesnice vede cesta ven přes stromy v západní části (pass tree) a Mournery najdete pochodovat v severo-východní části za lesem, na cestě která vede k velké bráně - mapa na Tip.it. Až jednoho mournera sejmete, tak seberte jeho výstroj (6 kusů) a mourner letter (dopis). Pak se vydejte do Taverley. Naposledy jsem se nevydal lesem, ale teleportoval jsem se do Ardougne a pak doběhl západním směrem k bráně. Je to dobrá alternativa pro ty co nemají rádi les plný pastí, nebo se prostě jen špatně orientují. 8. Jiho-východně od herblore obchodu si promluvte s Tegidem a on Vám řekne jak se zbavit skvrn od krve. 9. Vedle něj je koš který prohledejte (search laundry basket). Na hromadě prádla najdete mýdlo a to si vemte (" steal the soap "). V libovolné bance si vemte kýbl s vodou a vyperte horní díl mourmers setu (Tedig's soap -> blody mourner top) Po vyprání můžete mýdlo uklidit/vyhodit.

 10. Oblékněte si v bance 5 dílů mourner obečení na sebe, do invetáře dejte ten jediný co nejde nasadit (kalhoty) a přibalte věci na jejich opravu (2 silk + bear fur).

  Pro další část budete potřebovat taky barvy (dye) a konkrétně jde o red, green, blue a yellow. Při přesném postupu je potřeba od každé barvy jedna, ale čim víc jich máte, tím lépe. Tyto barvy koupíte v Lletyi a proto si nezapomeňte vzít peníze na nákup (cca 150 gp). Na cestu do civilizace si vemte Ardougne teleport a pro cestu do Lletye elf crystal.

 11. Od telespotu v Lletyi jděte severně do domku s označením spinning wheel. Promluvte s Oronwen (" Do you mend clothes ? ") a potom co si prohlédne roztrhané kahlhoty dostanete za úkol přinést materriál na opravu. 12. Promluvte s ní znovu (" I have all I need...") a věci si vezme (2 silk a bear fur). Máte se pro ně vrátit "později". 13. Zhruba po minutě v dalším rozhovoru (" How are you doing...") kalhoty dostanete zpět. Pak si je oblečte a jestli potřebujete barvy, můžete si je koupit u ní (trade). Do inventáře se Vám vejde 6 kusů od každé (6 x 4 barvy - red, green, blue a yellow) a to by mělo stačit a ještě Vám zůstanou do jiných questů. Až budete mít kompletní mourner set na sobě a připravené barvy, můžete odcestovat do Ardougne. 14. V jižní bance si obsah inventáře odložte a vemte mourner letter (dopis), 1 magic log, 2 koláčky (Premade t'd crunch) , 1 feather , soft leather, ogre bellows , teleport do Castle wars (dueling ring) a jděte k bráně dělící Ardougne na dvě části.
 15. Za bránou jděte na sever a u domu ze sebe sundejte vše kromě 6-ti dílné sady oblečení (ring, amulet... - v inventáři můžete mít colkoliv). Projděte přes dveře a v severo-západní části vlezte do podzemí (open trapdoor) 16. V podzemí se dejte jižním směrem do místnosti na jiho-východě. Promluvte s Head Mourner (" No ") a dostanete rozbité zařízení na barvení ovcí spolu s klíčem (tarnished key) od vedlejší vězeňské cely. 17. Otevřete vedlejší celu (tarnished key -> door) a polochtejte gnoma pírkem (feather -> Gnome on a rack). Pak s ním promluvte na prostřední téma - (" You said about toad crunchies and being tickled" ). 18. Znovu na gnoma použijte pírko (feather -> gnome) a hned jak to půjde, tak i koláčky (premade... -> gnome). Teď už bude s Gnomem řeč a řekne si o věci na opravu zničeného přístroje. 19. S Gnómem promluvte a jakmile mu řeknete že máte s sebou požadované věci (magic log, leather, koláček) , tak bude chtít odvázat. 20. Když se ho pokusíte odvázat (release Gnome on rack) , tak si toho všimne jeden Mourner, ale až mu povíte že gnóma pouštíte za účelem opravy, tak nebude proti. Po uvolnění si vezme požadované věci.

 21. S volným Gnómem po chvilce promluvte a dostanete empty fixed device, do kterého musíte sehnat náboje. 22. V Castle wars si odložte vše mimo ogre bellows, přibalte teleport do Ardougne a barvy (red, green, blue a yellow). Jiho-západně od C-wars je jezírko a kolem poskakují žáby. Naberte si libovolnou barvu do prázdného měchu (... dye -> ogre bellows - za názvem nesmí být číslo). Pak si vyhlídněte žabku a nacpěte ji barvou (...dye bellows -> swamp toad). Postup opakujte dokud nebudete mít plný inventář barevných žab. 23. V severní bance Ardougne si vemte fixed device a v inventáři si nechte barvné náboje. Teď musíte obarvit 4 stáda ovcí které už znáte z questu Sheep Herder.

 24. Hned u banky najdete stádo red sheep a proto náládujte do barvícího stroje červenou střelu (red toad -> fixed device). Teď ji nasaďte na pozici zbraně (wield fixed device) a poblíž stáda si přepněte obrazovku do zaměřovacího módu. To vyvoláte stisknutím tlačítka Aim and Fire z combat obrazovky, tam kde normálně volíte styl boje u zbraně a on/off auto retaliate. 25. Klikáním myší na šipky musíte najít jednu z ovcí a jak bude uprostřed, tak stiskněte červený knoflík uprostřed ovládacích šipek. Jestli se trefíte pozná velmi snadno, protože ovce dostanou sytější barvu a v quest zápisníku budete mít tuto položku škrtlou.

 26. Po obarvení všech stád jděte do West Ardougne a v podzemí informujte Head Mournera. Jako další úkol bude vyrobit speciální toxický jed a otrávit s ním část jídla v této části města. 27. Severo-západně od základny seberte u zdi jedno rotten apple a jděte do východní poloviny města za Elenou. Dlouhým přímočarým dialogem ji poproste o pomoc a když nakonec pomoc slíbí, řekne si o jedno rotten apple na rozbor jedu co je v něm obsažen. 28. Promlute s Elenou znovu, jablko automaticky předáte a hned ho začne zkoumat. Několikrát pokecejte a v posledním dialogu již má o složení jedu jasno a Vy dostanete síto na jeho výrobu. 29. Jděte na severo-západ do ohrady kde najdete lis a hromady jablek. Seberte barel, použijte na jablka (barel -> rotten apple pile) a nasypejte do lisu (rotten apples -> apple barel). Po chvilce budete mít v inventáři barel rozmixovaných jablek - apple barrel 30. Druhou přísadou na výrobu jedu je barrel of naphtha. Kdo si vyrobil jeden navíc v průběhu questu Regicide , může pokračovat dalším bodem. Kdo barel nafty nemá bude potřebovat barel of tar, 5+ uhlí a v Rimmingtonu si naftu vydestilujte. Postup je stejný a v návodu na Regicide máte přesný postup.

 31. V bance si vemte teleport do Ardougne, sieve (síto) a oba sudy (jablka a naftu). Barely smíchejte (apple barrel -> barrel of naphtha) a sítem vyberte nečistoty (use sieve...) 32. Kousek severním směrem poblíž náměstí vejděte do domku s plotnou a sud na ni použijte (toxic naphtha -> range). Výsledkem budou 2 hromádky toxického prášku. 33. Jděte do West ardougne a podle obrázků najděte 2 místa s uskladněným obilím. U každého použijte jed na libovolný pytel zrní (toxic powder -> grain sacks)

 34. Jděte za Head Mourners a informujte ho o splnění úkolu. Tím je quest je u konceNávod sepsal a mnoho štěstí při plnění přeje Plastick2.

Nahoru