Dealing with Scabaras

Obtížnost : těžké

Délka : dlouhé

Požadavky :

 1. Contact!
 2. Feud
 3. Zogre flesh eater
 4. 21 Firemaking
 5. 50 Agility
 6. 60 Strength
 7. 60 Thieving
 8. 60 Crafting - doporučeno
 9. Schopnost porazit několik monster od 89 lvl do 202 lvl

Nezbytné věci :

 1. Peníze nebo bronze bary pro výrobu předem neurčeného počtu (prý 8-18 ks) náhodně generovaného předmětu. Lze vyrobit později pomocí smithingu nebo koupit v obchodě/GE
 2. Normal log - já potřeboval 5 , ale přesný počet nelze předem určit. Lze použít i jiné, ale požadavky na firemaking lvl jsou vysoké (maple 65...)

Doporučené věci :

 1. Teleport poblíž Sophanemu (POH portál v Polvniach+koberec / Pharoah sceptre)
 2. Shantay pass - pouze pokud jdete pěšky přes jižní bránu v Al-Kharid
 3. Rope - lano
 4. Karis(++) - Dýka z předchozího questu Contact a doporučuji trochu ji "vylepšit" jedem (weapon poison++)
 5. Waterskin (4) - jeden z mála questů kde ho budete potřebovat déle než na proběhnutí pouště. Doporučuji 2-3
 6. Jídlo - monkfish+
 7. Desert set - pro cestování v poušti, ale hodí se jen pro část questu
 8. Antipoison - v závěrečné fázi questu můžete být otráveni
 9. Melee protect + několik prayer/super restore
 10. 10 gold item - libovolné zlaté předměty z Pyramid Plunder minigame (scarab/seal/statue) a najdete je až v zadních levelech. Já si koupil bez problému gold seal v Grand exchange (maximální cena byla kolem 700 Gp/ks)
 11. Tužku a papír nebo sloní paměť na hru typu pexeso o velikosti 6 x 6 polí

Odměna :

 1. 1 quest point
 2. 7.000 Agility exp
 3. 7.000 Prayer exp
 4. 7.000 Strength exp
 5. 7.000 Thieving exp
 6. Schopnost vyrábět enchanted water tiaru která Vás ochrání před žízní v poušti. Nemá pernamentní účinek a musí se nabíjet pomocí water run. Jedno nabití stojí 3 runy a dejte si pozor, protože asi spotřebujete všechny runy najednou co máte v inventáři. Mě to vzalo 99 run najednou (33 charges). Zpět runy údajně dostanete volbou "destroy tiara", ale to nemám ověřeno. Na jak dlouho je jeden "charge" nevím, ale asi to bude stejný časový úsek jako u waterskin


 1. Odcestujte do Sophanemu a uvnitř chrámu si promluvte s High Priest (" What news "). Ten Vás pošle o patro výše za jednou dívkou. 2. Vylezte po žebříku do prvního patra a následuje animace kterou odklikejte. Potom s Maisou pokecejte (" Why did you pretend to be dead ? ") , (" Why are you here ") a dozvíte se o novém místě které je východně od města. Dialog ukončete (" Actually, I don't have any more question ") nebo stačí odejít. 3. Zajděte zpět z High Priestem, odklikejte rozhovor a jděte do banky pro věci na první průzkum nové lokace. Banka je v severo-východním rohu v podzemí (Contact quest - značka není vidět). 4. V bance si vemte na sebe nějakou výbavu (prozatím to bude bez boje), rope (lano) , waterskiny (4), teleport k libovolné bance a zbytek inventáře doplňte jídlem. Potom se vydejte podle mapy ke schodům do nové náhorní plošiny. Poprvé to musíte obejít přes jižní cíp a zkratku která je označena u Agility arény nyní ještě nelze použít. Celou plošinu obejděte a až doarazíte do bažiny, zapněte si RUN, popřípadě melee protect a proběhněte kolem několika monster (Krododýl 89, Scabaras 112). Cestou je potřeba také projít přes několik rákosí (push through reeds) 5. Vylezte na náhorní plošinu (climb fallen pillar) a dojděte k ohništi nedaleko schodů (značka vody). Zde si budete doplňovat waterskin (use waterskin -> spring) , protože na většině tohoto území ho budete potřebovat.

 6. Promluvte s Abigail (" I've had dealing with his...") a dostanete náhodně generovanou číselnou hádanku / příklad od které se odvíjejí další. Příklad je generován náhodně, proto popíšu postupně můj úkol a doufám že bude princip přibližně stejný i pro ostatní. Pro ty co angličtinu neovládají vůbec by se mohl hodit jednoduchý překladač vět co je v sekci download.

  Zadání mého úkolu je na obrázku a bylo potřeba vybrat která možnost dává největší číslo (Which is the largest number - největší číslo):

  1. 63 added to (plus) 65 = 136
  2. 70 multiplied by (násobeno) 1,5 = 102
  3. 60 multiplied by (násobeno) 2,5 = 150
 7. Dále budete dostávet příklady které se odvíjejí od správného výsledku. V mém případě 150+66+64 a výsledek (můj byl 280) napište do chat okna (enter amount) 8. Další příklad byl 280 + half of (polovina z) 54 - (tj. 280+27) = 307 9. Poslední příklad bylo dělení (divided by) a výsledek se měl zaokrouhlit směrem dolu (round down) 307/4 = 76 (76,75)

 10. Po chvilce znovu s Abigail promluvte a dostanete z úkol sehnat náhodný počet a druh bronzových věcí. Další 2 položky jsou pro všechny stejné a jde o zlatou pyramidu a 10 zlatých věcí z Pyramid Plunder minigame (gold scarab/seal/statue) . Na brozové předměty dostanete krabici (crate) a v případě ztráty prý novou dostanete od jeho asistenta u ohniště. 11. Pak jděte západním směrem až k nízké zídce za kterou uvidíte Mummy (125 lvl) které umí dát ránu za 20+ Zapněte si melee protect a přelezte (climb low wall). U značky "zkratka" použijte lano na skálu (rope -> rock) a slezte dolu (climb down rope). Tím máte tuto zkratku přístupnou i z druhé strany a již není potřeba chodit přes bažinu. 12. Po použití lana se budete nacházet u Agility pyramidy a postupně se přes různé překážky / schodiště vyškrábejte až na vrchol, kde si vemte zlatou pyramidu - pyramid top. 13. Nyní si opatřete bronzové předměty (kovadlina/shop/GE) a kdo zapoměl jaké to jsou, v quest-zápisníku to je zapsané.

 14. Nyní se dopravte do pouštního města Pollvniach (kobercem od brány z Al-Kharid nebo POH portálem) a u prodejce kebabu si opatřete lahvičku red hot sauce. Pokud Vám ji nechce dát, tak asi máte jednu v bance z minulých questů (Feud / My big arm...) 15. Dejte omáčku do koryta ve výběhu s vrlbloudy(red hot sauce -> trough) a to co z velbouda po chvilce vypadne naberte do kýble (bucket -> dung). Kýbl je vedle velbloudů v místnosti na zemi a pokud ne, musíte chvilku počkat. V první dny byl o tento kýbl velký zájem. 16. Odcestujte "dál od města" a použijte postupně kýbl trusu na bronzové předměty (ugthanki dung -> bronze...) Tím dostanou oxidací starší vzhled. Nevím kam až je nutné z města odejít, ale já se svezl kobercem k bráně do Sophanemu. Obecně lze říct, že to jde všude tam, kde je potřeba používat waterskin (desert effect) Tuto proceduru nelze dělat mimo poušť. Také je na to potřeba crafting 60, ale jelikož je v podmínkách jen jako doporučený, nevím jak tyto věci seženete pokud ho nemáte. GE nebo pomoc kamaráda v tomto případě prý nelze využít.

  Prý stačí dát věci assistantovi jménem Kerner (u Abigail) a po "nějakém" čase Vám je vrátí zoxidované.

 17. Až budete mít bronzové přeměty zoxidované, dejte je do krabice (use...-> empty crate) a dojděte do libovolné banky, nejlépe v podzemí Sophanemu. Kromě naplněné krabice budete potřebovat 10 gold scarab/seal/statue, pyramide top, waterskiny, hodí se i 1-2 lahvičky prayeru a zbytek inventáře si vyplňte dobrým jídlem. Na sebe a do ruky si vemte cokoliv pro boj s monstry 89+ lvl a můžete se vydat k Agility pyramidě.

 18. Pokecejte se Simon Templetonem (" Some archaeologits asked me to...") a pak postupně od shora zvolte všechny možnosti a tím zboží předáte ( 3 různé nabídky - "I'd like to supply..."). Po odevzdání všech věcí dostanete papírek - artefact receipt 19. Pokračujte dále na východ kolem jižní zdi pyramidy až dojděte k zavěšenému lanu (zkratka). Než se vyhoupnete zpět na náhorní plošinu, není na škodu zapnout si melee protect. Kdybych na sobě neměl ring of life, byl bych o pár Gp lehčí, protože jsem zapoměl na Mummy (125 lvl) co číhají u lana. Pak přelezte zídku a jděte k ohništi.

 20. Pokecejte s Abigail , dostanete za úkol sehnat 4 stránky a opsat je na tento papír. Potřebné papíry - scabarite notes - můžete vymlátit z libovoných "nemrtvých" monster v této lokaci (mummy, zombie, skeleton) 21. Nejslabší jsou Dried zombie (89-110 lvl) a najdete je kousek severo-východním směrem od ohniště v malém výklenku. Celkem máte sehnat 4 papíry a hned jak Vám nějaký padne, zpracujte ho volbou (copy to log scabarite notes). Z monster padají náhodně a musel jsem jich s poslední postavou zabít asi 20. Až je opíšete (copy) , jukněte do zápisníku jestli je úkol opravdu splněn, protože celkem jsem jich musel získat 6 (po 4 zápisech jsem měl jen " 2 of 4")

  To bylo tím, že jsem kliknul na 3 stránky za sebou a v zápiscích to zaznamenalo jen jeden. Proto po každém "copy" zobrazenou zprávu zavřete. Na druhém obrázku je průběh questu po správném zapsání všech stránek.

 22. Vraťte se zpět za Abigail a po té co odklikáte dialog, dostanete klíč. Skočte si do banky doplnit zásoby pro další část questu. 23. V bance si vemte několik normal log (3-5 ks) , klíč od Abigail, výbavu na boj s Giant scarabem (202 lvl) který používá magic+melee útok, teleport pro případ nouze, nějaké potiony (prayer/restore/super set) a vraťte se k ohništi na náhorní plošině. Odtud jděte na sever a u severní značky dungeonu sejděte po schodech (enter stairs down)

  !!! V pozdější části budete nakaženi stejnou nemocí jako v questu Zogre flesh eaters. Ta snižuje staty v náhodném pořadí a vřele doporučuji mít s sebou 1 lahvičku s-restore na doplnění a relycm's balm na vyléčení. Mohlo by se stát že budete spoléhat na teleport, ale Váš magic skill bude dočasně snížen. Proto si vemte nějaký low-lvl nebo nějaký jednodotykový teleport (elf crystal, ectophial...) !!!  mapa dungeonu


 24. Hned u vstupu do dungeonu si promluvte s Clay golemem. V tento moment je jedno co z dialogů vyberete. Stačilo jen odejít a rovnou se vydat na protější stranu od schodiště, kde najdete pec do které dejte jeden normal log (use...) a tím ji zapálíte. Pokud by to nešlo, proberte nejdříve s golemem nějaká jiná témata.  Jestli Vám dojdou později zásoby dřeva, vedle pece si můžete vzít po jednom kusu (normal, teak a magic). teak log má požadavek lvl 65 FM a magic log dokonce 95 lvl. Můžete použít i jiné vlastní (maple 55 lvl...) 25. Po zapálení pece si jděte pokecat s Golemem a vyberte (" Im ready for you to operate the levers ") V následujících dialozích máte možnost vybrat v jakém pořadí místnosti necháte od Golema trochu vylepšit (zjednodušit). Vybírat můžete v libovolném pořadí a nejlepší výhodu dá první dialog. Naopak a nejmenší pomoc čekejte v místnosti na kterou už výběr nezbyde. Nejprve si přečtěte následující odstavce a podle toho se sami rozhodněte jak budete postupovat. Zde hodně záleží na skillech kterými disponujete. 26. Předem upozorňuji že následující volby jsou podle mého úspěšného pokusu s postavou Replast a nastavení jsem použil i u Bigplasta (měl podobné staty i combat) Nejde proto o 100% návod jak jednotlivé zkoušky udělat. Proto mi nepište že je lepší dát více tam a méně jinam. Pokud zkoušku neuděláte nebo máte jiné levely, pořadí si můžete určit sami dle libosti. S Replastem jsem to dal na podruhé (spadl jsem v Agility room) a u Bigplasta jsem byl 100% úspěšný.

  1. Set the empty room ... - prázdná místnost a na zatáhnutí páky je prý potřeba strength skill. Tuto volbu jsem vybíral jako 3 v pořadí. Celkem jsem za páku tahal několikrát a vždy úspěšně (str lvl kolem 66)

  2. Set the scarab room ... - Giant scarab (202 lvl) má zhruba 180 Hp a lze mu předem odebrat 1 , 35 , 70 nebo 105 Hp. Na souboj jsem mu nakonec nechal celé zdraví (-1 Hp). Útočí melle+mage stylem a platí na něj Karis++. Nutno ale dodat, že scarab je pro slabší postavy celkem tuhý protivník a trvalo mi dlouho než jsem ho zlikvidoval. Účinek jedu mi v tom hodně pomohl. Postavám kolem combat 100 by ale neměl dělat mnoho problémů.

  3. Set the narrow walkway room ... - zde půjdete přes lávku a úspěšnost záleží na agility lvl. Tuto volbu jsem vybral jako druhou, protože jsem dost padal. Můj agility lvl byl cca 58

  4. Set the mysterious box... - zde budete hrát pexeso o velikosti 6x6 . Narozdíl od běžných pravidel budete hledat shodné trojice. Na začátek máte 20 tahů, ale to uděláte v případě že máte velkou kliku. S využitím thievingu a nastavení od golema lze získat navíc 5, 10 nebo 15 tahů. Do této místnosti jsem dal nejvíce energie (první volba) a tím je možné získat až 35 pokusů. Podruhé jsem si to pečlivě psal a maximální počet tahů pokud neuděláte chybu je 24. 12 je potřeba na zjištění všech polí (36 polí / 3 na jeden tah) a 12 na opětovné otočení při kompletaci trojic (většinou to bude méně). Zde by možná stačilo nastavení od golema až jako 2-3 v pořadí a místo toho si přidat třeba u agility nebo strength zkoušky.


 27. Po rozdělení síly do jednotlivých místností můžete zkoušky dělat dle libovolném pořadí. Bohužel pokud uděláte jakoukoliv chybu, musíte opakovat vložení dřeva do pece, nově přerozdělit sílu do místností (lze nastavit stejně nebo upravit jinak) a opakovat všechny zkoušky. Následující pořadí se mi zdálo jako nejvhodnější a obecně lze říct že by se mělo začít rychlou zkouškou. Spadnout z lávky poté co máte za sebou pexeso a boj se Scarabem je slušně řečeno k naštvání.

 28. Jako první jsem absolovoval agility room a po otevření dveří stačí přejít na druhou stranu (cross pipe), zatáhnout za páku na zdi (pull lever) a pak se vrátit (cross pipe). 29. Pak navštivte místnost naproti - strength room a jediné co zde musíte udělat je, zatáhnout za páku na protější zdi (pull lever) 30. Thieving room má uprostřed mechanismus který když prozkoumáte (investigate) , tak Vám nabídne obdobu hry pexeso. V této hře máte na začátek 20 pokusů a než se dáte do hledání, v pravé části si pomocí thievingu zkuste přidat několik pokusů (manipulate cog/pinion/switch). Každou částí mechanismu lze pohnout jen jednou a můžete získat bonus 0, 5, 10 nebo 15 pokusů navíc, které se přičtou k výchozí hodnotě. Máte-li na celou hru i s bonusem pouze 20 pokusů, asi bude zbytečné začínat. S 25-ti to bude na hraně (nutný papír+tužka) a máte-li 30/35 pokusů, neměl by to být problém. Každopádně doporučuji tužku a papír na poznámky i pro ty co mají dobrou paměť. 31. V poslední místnosti Vás čeká starý známý Giant scarab (202 lvl) a i když jsem na něj šel jen s combat lvl 85 a průměrnou melee výbavou, nedělal mi problém. To ale neznamená že zde nejde umřít. Naopak, používá melee a magic útok a umí dát klidně 2x zasebou kolem 20 Hp. Prayer volte opačný k Vaší výbavě (melee protect+ magic/ranged armor nebo magic protect+melee zbroj) Jako zbraň jsem použil Karis z questu Contact, navíc opatřený jedem ++. Tuto zbraň můžu doporučit, protože proti tomuto typu monster (scarab, kalphite...) má 3x větší účinnost než DD(++) a jednou se mi s ní povedl velmi slušný zásah kolem 40 Hp. Po souboji zatáhněte za páku naproti dveřím.

 32. Po úspěšném absolovování všech zkoušek můžete pokračovat do západní části dungeonu, ale jen za předpokladu že máte ještě nějaké jídlo (alespoň 3+ monkfish) a prayer potion(y). Musíte se totiž co nejdříve dostat do dveří od místnosti kde najdete High Priest of Scabaras. V zúžených místech jsou pasti které Vám způsobí zranění kolem 16 Hp. Pasti se dají deaktivovat prohedáním podlahy, ale to jsem udělal jen u první (začátek tmavé části) Ostatní jsem proběhnul, protože na nějaké prohedávání není moc času.  Cestou totiž potkáte i "pár" monster a každý z nich používá jiný typ útoku + se můžete i nakazit. Opět zvolte prayer protect na ten typ útoku který Vám způsobuje největší zranění. V momentě kdy dorazíte ke dveřím, tak je otevřete a jste v bezpečí - prozatím 33. Nyní musíte vhodným výběrem dialogů sjednat mír. Pokud ho naštvete špatnou volbou, začne na Vás po určitou dobu útočit. Jestli Vás napadne, tak jen na chvilku a umí používat všechny 3 druhy útoků. V každé části souboje to vypadalo, že vybraný útok neměnil.

 34. Zkontrolujte si zdraví + staty a pak s High priest of Scabarus pokecejte. Jako první jsem podle návodů vybral kombinaci (" By all the deities, what is going on here ? ") a (" Sounds like the Devourer... "), ale to bylo špatně. Po chvilce napadání náhodným stylem který neměnil jsem mohl znova volit dialogy.
  Pak jsem vybral (" By all the deities, what is going on here ? ") , (" I sense the hand the Devouer... ") ,ale to byla správná kombinace pouze pro Replasta. S Bigplastem jsem musel znovu vybrat první variantu a až potom byl klid. Podle jiného hráče prý stačilo vybrat jen jednou tu první variantu, tak nevím a pro jistotu přeji hodně štěstí :) Pokud to jste vybrali správně, poznáte v quest-zápisníku. 35. Až budete mít diplomatický rozhovor za sebou, vydejte se na povrch za High priest do chrámu u kterého quest začínal. Prohoďte pár slov a quest je u konce.Návod sepsal a mnoho štěstí při plnění přeje Plastick2.

Nahoru