Fremennik Isles

Obtížnost : těžké

Délka : dlouhé

Požadavky :

 1. Fremenik trials
 2. 20 Construction
 3. 46 Crafting
 4. 40 Agility
 5. 56 Woodcutting
 6. Schopnost porazit Trolla (122 lvl) ktrerý umí použít všechny druhy útoku

Nezbytné věci :

 1. Knife - nůž na fletching
 2. Pickaxe - krumpáč
 3. Sekera na dřevo
 4. Hammer - kladivo na smithing
 5. 1 Bronze nails - vyrobíte z bronze baru na kovadlině
 6. 9 Rope - lana lze získat vyrobit na místě, ale musíte zabít několik Yaků
 7. 6 Mithril ore nebo cca 7 coal - náhodný výběr během questu
 8. Raw tuna - lze ulovit na místě
 9. Needle - jehla
 10. Thread - několik nití

Doporučené věci :

 1. Ranged protect + prayer potiony, ale hodí se i Melee protect
 2. Dragon hallberd na Troll kinga pokud budete útočit melee stylem

Odměna :

 1. 1 quest point
 2. 5.000 Construction exp
 3. 5.000 Crafting exp
 4. 10.000 Woodcutting exp
 5. 2x 10.000 exp do bojových skillů dle výběru (att, str, def a HP)
 6. 14.000 Gp
 7. Fremennik royal helm
 8. Možnost těžit runite v nové lokaci

Po celou dobu questu mějte u sebe několik GP nebo jednu volnou pozici. Průběžně budete dostávat od různých postav peníze a pokud je nebudete schopni z důvodu nedostatku místa přijmout, nelze dále pokračovat.

 1. Na obou ostrovech jsou funkční banky již v průběhu questu a do inventáře si vemte prozatím jen raw tuna (nebo harpunu) a vydejte se na severní molo v Rellece. Promluvte s Mord Gunnarsem (" Can you ferry me to Jatizso? ") a budete převezeni na ostrov Jatizso. 2. Jestli namáte raw tuna, na molu si jednoho chyťte a jděte za místním králem King Gjuki Sorvott IV. Najdete ho hned vedle banky a během rozhovoru bude "prskat" jeho kočka. Král Vás nakonec poprosí o jednoho tuňáka. 3. Dejte kočce rybu (raw tuna -> HRH Hrafn) a promluvte s králem. Tentokrát budou chtít nějaké suroviny pro obchodníka z Keldagrimu. Já dostal s první postavou za úkol donést 6 mithril ore a druhá postava měla donést 7 coal. Pokud jste to v dialogu přehlédli, koukněte do quest zápisníku . Podle jednoho hráče je surovina závislá na Vašem mining levelu:

  1. 1 - 29 tin ore
  2. 30 - 54 7 coal.
  3. 55+ 6 mithril ore.
 4. Za materiál který předáte v dalším rozhovoru dostanete 2.000 Gp a dále dostanete za úkol spojit se špiónem na druhém ostrově. Heslo pro identifikaci je: Free stuff please. Také dostanete povolení vzít si z truhly u jižní zdi kostým šaška. 5. Vemte si všechny 4 části (take the jester's - hat/top/tights/boots) a oblečte si ho. Pak se vydejte na druhý ostrov - Neitiznot. Sice se to dá obejít kolem trolů, ale z důvodu bezpečnosti a rychlosti to vemte přes přístav v Rellece. Tam Vás dopraví Mord Gunnars (ferry-Relleka Mord Gunnars) a u druhého převozníka zvolte (ferry-Neitiznot Maria Gunners) 6. Na druhém ostrově si promluvte se špiónem Slug Hemligssenem a řekněte mu heslo (" Free stuff please ") Dostanete za úkol vyzvědět několik informací od stráží u místního krále (" I am ready ") 7. Nejlépe se informace shánějí v přestrojení. Odložte si v bance (4 truhly v místnosti vedle špióna) zbraň a štít, ale nechte si na sobě kostým. Pak si promluvte s králem Mawnis Burowgar přes ulici, jižně od banky. Budete muset projít zkouškou jestli máte nadání stát se královským šaškem.

  Až se místo inventáře objeví tabulka "slovních" emote, musíte je volit podle toho co bude král křičet. Jméno emote je vždy první slovo ve větě. Pokud nedudete dostatečně rychle reagovat, zkouška skončí a musíte rozhovor opakovat.

  Během zkoušky vyslechnete dialog dvou stráží v rohu a tyto informace potřebujete pro špióna, ale podle několika návodů co jsem zhlédl a i u všech 3 postav jsem měl informace stejné a tak se můžete soustředit na pokyny krále. O tom že jste zkouškou prošli úspěšně Vás král informuje.

 8. Běžte informovat špióna Slug Hemligssena (" Yes I have ") a postupně mu předejte informace:

  1. They will be ready in two days
  2. Seventeen militia have been trained
  3. There are two bridges to repair
 9. Vraťte se za králem Mawnis Burowgar a promluvte s ním (v kostýmu). Dozvíte se že teď nepotřebuje šaška, ale nějakého hrdinu. 10. Sundejte ze sebe "maškarádu" a promluvte s ním znovu. Budete požádáni o pomoc s opravou 2 místních mostů a pošle Vás pro 8 rope (lan). Bude tvrdit že jejich lana které dělají z Yaků jsou lepší, ale budou stačit i "klasická" . Pokud je nemáte, dají se získat z místních Yaků když upředete jejich srst (hair). To jsem nezkoušel a kolovrátek je východně od krále. 11. V bance si vemte 8 rope (lana) , sekeru na dřevo, knife (nůž), nějakou zbroj proti trolům (70 lvl+ a jsou tam 2 druhy- melee / ranged útok) , ale nechte si 9 volných pozic (8 logs + odměna). Nyní jděte do ohrady západně od krále pokácet pár Artic pine. Pro další průběh potřebujete 8 Artic logs. 12. Nasekaná polena musíte ještě rozpůlit na špalku uprostřed města (cut-wood woodcutting stump) , pak vyberte volbu (Artic pine split log) a všech 8 polen nasekejte. 13. Běžte do místnosti s králem a promluvte s Thakkrad Sigmundson. Lana pochválí, dostanete dalšich 1.000 GP a pak budou chtít nasekaná polena. Máte-li polínka u sebe, pomluvte s ním znovu a za úkol dostanete opravit západní a centrální most. Na opravu budete potřebovat 8 lan + 8 polen (4 lana + 4 polena na jeden). 14. Vemte si nějaké jídlo a vydejte se k mostům (broken bridge). Hlídejte si zdraví, protože Trollové po Vás budou házet kamení (range protect). Mosty s pomocí knife opravte pravým klikem - (repair bridge) 15. Až oba mosty opravíte, vraťte se do vesnice a pokecejte s králem. Řekne Vám něco o trollích jeskyních a pošle za králem na druhý ostrov. 16. Promluvte s King Sorvott IV a po předání informací po Vás bude chtít aby jste šli vybrat mimořádné daně na zbrojení. Bude to daň z oken a každý musí zaplatit za jedno okno 1.000 Gp. Na peníze dostanete měšec a můžete začít. 17. Každému s kým promluvíte musíte říct kolik má zaplatit (enter amount) a trvat na zaplacení (" But rules are rules. Pay up! "). Celkem stačilo vybrat 24.000 GP (check tax volba na měšci) a zde je seznam "plátců" které jsem obešel. Pokud by to nestačilo, v zápiscích questu je seznam lidí kteří mají zaplatit, ale není potřeba vybrat od všech.

  1. Keepa Kettilon - 5.000
  2. Vanligga Gastrihet - 5.000
  3. Hring Hring - 8.000
  4. Skuli Myrka - 6.000
 18. Po vybrání patřičného obnosu jděte za králem, ale bude se mu zdát že je peněz málo. Proto musíte obejít všechny obyvatele s vousy a vybrat daň z vousů v hodnotě 1.000 GP. Celkem jsem vybral 5.000 (29.000 celkem). Podle jiného návodu mělo stačit obejít jen 4 vousáče (28.000 celkem), ale při posledním plnění úkolu jsem to zkusil a bylo to málo. 19. Po druhém daňovém kolečku jděte za králem a teď už bude spokojen s vybraným obnosem. Dalším úkolem bude opět kontaktovat špióna na druhém ostrově. 20. Oblečte si kostým šaška, uvolněte obě ruce a jděte si promluvit se špiónem. Znovu Vás pošle na výzvědy za králem Mawnis Burowgar a opět bude následovat zkouška umění (princip i emote jsou stejné) ve které vyslechnete pár dalších informací od stráží.

 21. Pak jděte informovat špióna o novinkách (" Yes I am ") a postupně odpovězte takto:

  1. They are in a secluded bay, near Etceteria
  2. They will be given some potions
  3. I have been helping Neitiznot


  Po předání informací se vydejte na druhý ostrov. 22. Promluvte s King Sorvott IV a když se mu budete snažit vysvětlit že ho druhý král nechce napadnout, tak tomu zpočátku nebude věřit. Když mu řeknete že se připravují na Trolly, tak dostanete Royal decree a s tímto dokumentem se vydejte na druhý ostrov. 23. Odložte si kostým, vemte si 15 Gp , sekeru , nějakou zbraň k poražení 3 Yaků (22 lvl) , jehlu , pár nití a v ohradě si obstarejte 3 Yak-hide. Také si nasekejte 2 Artic logs. 24. Pak si promluvte s králem Mawnis Burowgar a předáte mu dokument. Na závěr se od Thakkrada dozvíte že budete pořebovat několik Yak-hide na výrobu oblečení. Kůže z Yaků si u něj nechte opracovat za 5 Gp/kus (pravé tlačítko myši - craft-goods ... ) . 25. Z kůží si udělejte legs , body (use needle -> hide) a oblečte si je. Pokud by zbroj nešla vyrobit, promluvte ještě jednou s Thakkradem. Až budete mít obě věci, promluvte s králem a dozvíte se jak vyrobit Fremennik round shield. 26. V bance si vemte 1 bronze nail (hřebík), rope , hammer , 2 artic logs a jděte ke špalku na náměstí. Tentokrát vyberte druhou volbu (fremennik round shield) a pak si štít vemte do ruky. Promluvte s králem a tím máte za sebou přijímací rituál. Nastal čas vypořádat se s Troll Kingem (122 lvl). Ceremoniální oblečení z Yak hide a štít z artic pine není potřeba a vzít si můžete cokoliv.

  Upřesnění od jiného hráče

  Ked pojdes okolo trollov tak si zober yak-hide armour. Pocul som ze ta ochrani lepsie ako d full a skusil som to. Max hit mi dali range 5 a melee 6 proti trollom jednoznacne ber yak-hide a fremennik round shield vazne funguje.
 27. Troll King (122 lvl) má prý nejúčinější melee útok (cca 30 Hp) , ale umí ho podpořit magií (ice barrage) i ranged se zraněním kolem 20 Hp. Těžko doporučit něco "zaručeného" , ale pokud jdete melee stylem, nejlepší zbraní je prý hallberd. Při každé ráně kterou jsem mu dal whipem , mě odhodil přes půl jeskyně (důvodem byl melee protect) a se zásobou 20 Sharků na combat lvl 110 to bylo o fous. Jednoznačně doporučuji jednodotykový teleport a použijete-li ring of Life, také nic nezkazíte.

  Jaký prayer doporučit je také těžké. S ohledem na informaci o melee zásahu 30 Hp jsem zvolil melee protect, ale dle jiného návodu je údajně vhodnější range protect. Co zvolíte, záleží Vás a na konkrétní výbavě, stylu nebo skillech kterými disponujete.

  Při druhém a třetím plnění questu s jsem na něj šel jako Mage a šlo to mnohem lépe. Pokud si udržíte odstup, sám k Vám nepůjde a melee zranění nehrozí. Použil jsem range protect a spotřeba sharků se pohybovala kolem 8 ks. Jako kouzla jsem použil poprvé water wave (blood runy) a to celkem šlo. Naposledy jsem na něj šel se slabší magií (lvl 56 - earth blast / death runy) a to už bylo horší. Záleží na štěstí, protože jsem mu při prvním pokusu ubral sotva 1/4 Hp a spotřeboval při tom 20 sharků. Pak jsem se vrátil a po úspěšném souboji mi zůstalo 10 sharků. V obou případech jsem měl identickou výbavu/kouzla a jediné co jsem zkusil navíc, bylo použití prayeru který přidává bonus do magic. Ale i tak bylo potřeba k poražení hodně kouzel

  Upřesnění od jiného hráče :
  U toho troll kinga... jak si psal, ze te s abbysalem hazel pres pulku jeskyne, tak to bylo kvuli tomu, ze si mel zapnuty meele prayer... Pokud ho zapnes, tak te zacne odhazovat. Pokud si zapnes range protect, bude na tebe kouzlit ancient a to je pekne blbe protoze nemuzes skoro ani vratit uder. Ale pokud si zapnes magic protect, bude na tebe pouze strilet s range a to ma pekne slabe. Nejvetsi hit me ubral za 4 na 80 combat... Nesqvik


 28. Máte-li vše připraveno, proběhněte se zapnutým range protect kolem spousty Trollů (70 - 100 lvl) do jeskyně na severo-východě. Až vstoupíte dolů, po krátké animaci musíte pomoc vojákům se zabitím 10-ti trolů. Boj je dost nepřehledný a bez prayeru je velmi lehké umřít, tak buďte opatrní.

 29. Až zlikvidujete 10 trolů, v chat okně se objeví zpráva You have defeated enough trolls to attack the King , nastal čas vypořádat se s Troll Kingem. Od Borka si můžete vzít několik tuňáků , 4 strength a 2 prayery potiony

 30. Přejděte přes most na jižním konci jeskyně a pusťte se do Troll Kinga. Po boji si vemte jeho hlavu jako trofej (decapitate Ice Troll King) a odejít můžete přes východní most. Kam se přes něj dostanete netuším, protože ani při třetím pokusu se mi nepodařilo jeskyni opustit normálně, protože jsem schytal pár ran od Trollů a ring of life mě teleportoval do bezpečí. Pokud o trofej přídete (smrt...), tak ji můžete prý znovu utrhnout bez nového souboje.

  Upřesnění :
  Po souboji s Troll Kingem se dá odejít východním mostem. Ten vede do další místnosti s trolly, na jejím SV je kamenný žebřík, po kterém se dá vyšplhat nahoru (climb stone ladder). Po vyšplhání se objevíte u západního vstupu do dungeonu (tedy na druhé straně než na kterou jste šli k Troll Kingovi poprvé). Eidos cz


 31. Běžte za králem Mawnis Burowgarem (západní ostrov) a za trofej dostanete helmu + 2 volby po 10.000 exp do bojových skillů (att, str, def a HP). Po krátkém rozhovoru je quest u konce.Návod sepsal a mnoho štěstí při plnění přeje Plastick2.

Nahoru